MPX1D0618L1R5 — Power Inductor (SMD), 1.5 µH, 6.2 A, Shielded, 10.5 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D0618L1R5
Power Inductor (SMD), 1.5 µH, 6.2 A, Shielded, 10.5 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:1.5µH; RMS Current (Irms):6.16A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):10.5A; Product Range:MPX Series; Power Inductor Case:7.25mm x 6.7mm x 1.8mm; DC
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 1.5µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 6.5mm
  • Product Height: 1.8mm
  • Product Length: 7mm
  • DC Resistance Max: 0.0258ohm
  • RMS Current (Irms): 6.2A
  • Power Inductor Case: 7mm x 6.5mm x 1.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 10.5A