MPX1D0530LR68 — Power Inductor (SMD), 680 nH, 12.6 A, Shielded, 12 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D0530LR68
Power Inductor (SMD), 680 nH, 12.6 A, Shielded, 12 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:0.68µH; RMS Current (Irms):12.6A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):12A; Product Range:MPX Series; Power Inductor Case:5.5mm x 5.2mm x 3mm; DC Re
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 680nH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 5mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 5.3mm
  • DC Resistance Max: 8200µohm
  • RMS Current (Irms): 12.6A
  • Power Inductor Case: 5.3mm x 5mm x 3mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 12A