MPX1D0530LR15 — Power Inductor (SMD), 150 nH, 22 A, Shielded, 21 A, MPX Series, 2020 [5050 Metric]
Illustrative purposes only
MPX1D0530LR15
Power Inductor (SMD), 150 nH, 22 A, Shielded, 21 A, MPX Series, 2020 [5050 Metric]
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:0.15µH; RMS Current (Irms):22A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):21A; Product Range:MPX Series; Power Inductor Case:5.5mm x 5.2mm x 3mm; DC Resist
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 150nH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 5mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 5.3mm
  • DC Resistance Max: 2800µohm
  • RMS Current (Irms): 22A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: 2020 [5050 Metric]
  • Saturation Current (Isat): 21A