MPX1D0530L6R8 — Power Inductor (SMD), 6.8 µH, 3.5 A, Shielded, 4 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D0530L6R8
Power Inductor (SMD), 6.8 µH, 3.5 A, Shielded, 4 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:6.8µH; RMS Current (Irms):3.5A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):4A; Product Range:MPX Series; Power Inductor Case:5.5mm x 5.2mm x 3mm; DC Resistan
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 6.8µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 5mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 5.3mm
  • DC Resistance Max: 0.1078ohm
  • RMS Current (Irms): 3.5A
  • Power Inductor Case: 5.3mm x 5mm x 3mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 4A