MPX1D0530L220 — Power Inductor (SMD), 22 µH, 2 A, Shielded, 2.5 A, MPX Series, 2020 [5050 Metric]
Illustrative purposes only
MPX1D0530L220
Power Inductor (SMD), 22 µH, 2 A, Shielded, 2.5 A, MPX Series, 2020 [5050 Metric]
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 22µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 5mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 5.3mm
  • DC Resistance Max: 0.3412ohm
  • RMS Current (Irms): 2A
  • Power Inductor Case: 5.3mm x 5mm x 3mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: 2020 [5050 Metric]
  • Saturation Current (Isat): 2.5A