MPX1D0530L1R0 — Power Inductor (SMD), 1 µH, 10.7 A, Shielded, 10.5 A, MPX Series, 2020 [5050 Metric]
Illustrative purposes only
MPX1D0530L1R0
Power Inductor (SMD), 1 µH, 10.7 A, Shielded, 10.5 A, MPX Series, 2020 [5050 Metric]
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:1µH; RMS Current (Irms):10.7A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):10.5A; Product Range:MPX Series; Power Inductor Case:5.5mm x 5.2mm x 3mm; DC Resista
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 1µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 5mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 5.3mm
  • DC Resistance Max: 0.0115ohm
  • RMS Current (Irms): 10.7A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: 2020 [5050 Metric]
  • Saturation Current (Isat): 10.5A