MPX1D0520LR68 — Power Inductor (SMD), 680 nH, 9.5 A, Shielded, 11 A, MPX Series, 2020 [5050 Metric]
Illustrative purposes only
MPX1D0520LR68
Power Inductor (SMD), 680 nH, 9.5 A, Shielded, 11 A, MPX Series, 2020 [5050 Metric]
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:0.68µH; RMS Current (Irms):9.5A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):11A; Product Range:MPX Series; Power Inductor Case:5.5mm x 5.2mm x 2mm; DC Resis
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 680nH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 5mm
  • Product Height: 2mm
  • Product Length: 5.3mm
  • DC Resistance Max: 0.0122ohm
  • RMS Current (Irms): 9.5A
  • Power Inductor Case: 5.3mm x 5mm x 2mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: 2020 [5050 Metric]
  • Saturation Current (Isat): 11A