MPX1D0520LR22 — Power Inductor (SMD), 220 nH, 15 A, Shielded, 19 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D0520LR22
Power Inductor (SMD), 220 nH, 15 A, Shielded, 19 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:0.22µH; RMS Current (Irms):15A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):19A; Product Range:MPX Series; Power Inductor Case:5.5mm x 5.2mm x 2mm; DC Resist
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 220nH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 5mm
  • Product Height: 2mm
  • Product Length: 5.3mm
  • DC Resistance Max: 5000µohm
  • RMS Current (Irms): 15A
  • Power Inductor Case: 5.3mm x 5mm x 2mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 19A