MPX1D0520L6R8 — Power Inductor (SMD), 6.8 µH, 2.9 A, Shielded, 4 A, MPX Series, 2020 [5050 Metric]
Illustrative purposes only
MPX1D0520L6R8
Power Inductor (SMD), 6.8 µH, 2.9 A, Shielded, 4 A, MPX Series, 2020 [5050 Metric]
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:6.8µH; RMS Current (Irms):2.9A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):4A; Product Range:MPX Series; Power Inductor Case:5.5mm x 5.2mm x 2mm; DC Resistan
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 6.8µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 5mm
  • Product Height: 2mm
  • Product Length: 5.3mm
  • DC Resistance Max: 0.1305ohm
  • RMS Current (Irms): 2.9A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: 2020 [5050 Metric]
  • Saturation Current (Isat): 4A