MPX1D0520L3R3 — Power Inductor (SMD), 3.3 µH, 4.1 A, Shielded, 5.5 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D0520L3R3
Power Inductor (SMD), 3.3 µH, 4.1 A, Shielded, 5.5 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:3.3µH; RMS Current (Irms):4.1A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):5.5A; Product Range:MPX Series; Power Inductor Case:5.5mm x 5.2mm x 2mm; DC Resist
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 3.3µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 5mm
  • Product Height: 2mm
  • Product Length: 5.3mm
  • DC Resistance Max: 0.0642ohm
  • RMS Current (Irms): 4.1A
  • Power Inductor Case: 5.3mm x 5mm x 2mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 5.5A