MPX1D0520L100 — Power Inductor (SMD), 10 µH, 2.2 A, Shielded, 3.5 A, MPX Series
Illustrative purposes only
MPX1D0520L100
Power Inductor (SMD), 10 µH, 2.2 A, Shielded, 3.5 A, MPX Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:10µH; RMS Current (Irms):2.2A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):3.5A; Product Range:MPX Series; Power Inductor Case:5.5mm x 5.2mm x 2mm; DC Resistan
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 10µH
  • Product Range: MPX Series
  • Product Width: 5mm
  • Product Height: 2mm
  • Product Length: 5.3mm
  • DC Resistance Max: 0.2228ohm
  • RMS Current (Irms): 2.2A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 3.5A