MPLCV1054L220 — Power Inductor (SMD), 22 µH, 5.5 A, Shielded, 7 A, MPLCV Series
Illustrative purposes only
MPLCV1054L220
Power Inductor (SMD), 22 µH, 5.5 A, Shielded, 7 A, MPLCV Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:22µH; RMS Current (Irms):5.5A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):7A; Product Range:MPLCV Series; Power Inductor Case:11.5mm x 10mm x 5.4mm; DC R
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 22µH
  • Product Range: MPLCV Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 5.4mm
  • Product Length: 11.5mm
  • DC Resistance Max: 0.047ohm
  • RMS Current (Irms): 5.5A
  • Power Inductor Case: 11.5mm x 10mm x 5.4mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 7A