MPLCV0654L4R7 — Power Inductor (SMD), 4.7 µH, 6.3 A, Shielded, 10.5 A, MPLCV Series
Illustrative purposes only
MPLCV0654L4R7
Power Inductor (SMD), 4.7 µH, 6.3 A, Shielded, 10.5 A, MPLCV Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:4.7µH; RMS Current (Irms):6.3A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):10.5A; Product Range:MPLCV Series; Power Inductor Case:7.9mm x 6.7mm x 5.4mm;
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 4.7µH
  • Product Range: MPLCV Series
  • Product Width: 6.7mm
  • Product Height: 5.4mm
  • Product Length: 7.9mm
  • DC Resistance Max: 0.02ohm
  • RMS Current (Irms): 6.3A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 10.5A