MPLCV0645L100 — Power Inductor (SMD), 10 µH, 4 A, Shielded, 6.5 A, MPLCV Series
Illustrative purposes only
MPLCV0645L100
Power Inductor (SMD), 10 µH, 4 A, Shielded, 6.5 A, MPLCV Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:10µH; RMS Current (Irms):4A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):6.5A; Product Range:MPLCV Series; Power Inductor Case:7.9mm x 6.7mm x 4.5mm; DC R
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 10µH
  • Product Range: MPLCV Series
  • Product Width: 6.7mm
  • Product Height: 4.5mm
  • Product Length: 7.9mm
  • DC Resistance Max: 0.045ohm
  • RMS Current (Irms): 4A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 6.5A