MPLCH0740L4R7 — Power Inductor (SMD), 4.7 µH, 5.8 A, Shielded, 6.5 A, MPLCH Series
Illustrative purposes only
MPLCH0740L4R7
Power Inductor (SMD), 4.7 µH, 5.8 A, Shielded, 6.5 A, MPLCH Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:4.7µH; RMS Current (Irms):5.8A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):6.5A; Product Range:MPLCH Series; Power Inductor Case:7.8mm x 6.7mm x 4mm; DC Resista
  • SVHC: No SVHC (23-Jan-2024)
  • Inductance: 4.7µH
  • Product Range: MPLCH Series
  • Product Width: 6.7mm
  • Product Height: 4mm
  • Product Length: 7.8mm
  • DC Resistance Max: 0.033ohm
  • RMS Current (Irms): 5.8A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 6.5A