MPLCH0740L2R2 — Power Inductor (SMD), 2.2 µH, 9.3 A, Shielded, 9 A, MPLCH Series
Illustrative purposes only
MPLCH0740L2R2
Power Inductor (SMD), 2.2 µH, 9.3 A, Shielded, 9 A, MPLCH Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:2.2µH; RMS Current (Irms):9.3A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):9A; Product Range:MPLCH Series; Power Inductor Case:7.8mm x 6.7mm x 4mm; DC Resistanc
  • SVHC: No SVHC (14-Jun-2023)
  • Inductance: 2.2µH
  • Product Range: MPLCH Series
  • Product Width: 6.7mm
  • Product Height: 4mm
  • Product Length: 7.8mm
  • DC Resistance Max: 0.013ohm
  • RMS Current (Irms): 9.3A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 9A