MPLCH0740L1R5 — Power Inductor (SMD), 1.5 µH, 11.1 A, Shielded, 10.8 A, MPLCH Series
Illustrative purposes only
MPLCH0740L1R5
Power Inductor (SMD), 1.5 µH, 11.1 A, Shielded, 10.8 A, MPLCH Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:1.5µH; RMS Current (Irms):11.1A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):10.8A; Product Range:MPLCH Series; Power Inductor Case:7.8mm x 6.7mm x 4mm; DC Resis
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 1.5µH
  • Product Range: MPLCH Series
  • Product Width: 6.7mm
  • Product Height: 4mm
  • Product Length: 7.8mm
  • DC Resistance Max: 9000µohm
  • RMS Current (Irms): 11.1A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 10.8A