MPLCG0630L2R2 — Power Inductor (SMD), 2.2 µH, 8.2 A, Shielded, 7.8 A, MPLCG Series
Illustrative purposes only
MPLCG0630L2R2
Power Inductor (SMD), 2.2 µH, 8.2 A, Shielded, 7.8 A, MPLCG Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:2.2µH; RMS Current (Irms):8.2A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):7.8A; Product Range:MPLCG Series; Power Inductor Case:7.5mm x 6.7mm x 3mm; DC Resist
  • Inductance: 2.2µH
  • Product Range: MPLCG Series
  • Product Width: 6.7mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 7.5mm
  • DC Resistance Max: 0.019ohm
  • RMS Current (Irms): 8.2A
  • Power Inductor Case: 7.5mm x 6.7mm x 3mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 7.8A