MPLCG0630L1R5 — Power Inductor (SMD), 1.5 µH, 9.9 A, Shielded, 8.3 A, MPLCG Series
Illustrative purposes only
MPLCG0630L1R5
Power Inductor (SMD), 1.5 µH, 9.9 A, Shielded, 8.3 A, MPLCG Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:1.5µH; RMS Current (Irms):9.9A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):8.3A; Product Range:MPLCG Series; Power Inductor Case:7.5mm x 6.7mm x 3mm; DC Resista
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 1.5µH
  • Product Range: MPLCG Series
  • Product Width: 6.7mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 7.5mm
  • DC Resistance Max: 0.015ohm
  • RMS Current (Irms): 9.9A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 8.3A