MPLCG0530L2R2 — Power Inductor (SMD), 2.2 µH, 4.5 A, Shielded, 5 A, MPLCG Series
Illustrative purposes only
MPLCG0530L2R2
Power Inductor (SMD), 2.2 µH, 4.5 A, Shielded, 5 A, MPLCG Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:2.2µH; RMS Current (Irms):4.5A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):5A; Product Range:MPLCG Series; Power Inductor Case:5.5mm x 5mm x 3mm; DC Resistance
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 2.2µH
  • Product Range: MPLCG Series
  • Product Width: 5mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 5.5mm
  • DC Resistance Max: 0.0364ohm
  • RMS Current (Irms): 4.5A
  • Power Inductor Case: 5.5mm x 5mm x 3mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 5A