MPLCG0530L1R0 — Power Inductor (SMD), 1 µH, 7.4 A, Shielded, 5.6 A, MPLCG Series
Illustrative purposes only
MPLCG0530L1R0
Power Inductor (SMD), 1 µH, 7.4 A, Shielded, 5.6 A, MPLCG Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:1µH; RMS Current (Irms):7.4A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):5.6A; Product Range:MPLCG Series; Power Inductor Case:5.5mm x 5mm x 3mm; DC Resistance Ma
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 1µH
  • Product Range: MPLCG Series
  • Product Width: 5mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 5.5mm
  • DC Resistance Max: 0.0146ohm
  • RMS Current (Irms): 7.4A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 5.6A