MPLC1040L3R3 — Power Inductor (SMD), 3.3 µH, 8.8 A, Shielded, 9.3 A, MPLC Series
Illustrative purposes only
MPLC1040L3R3
Power Inductor (SMD), 3.3 µH, 8.8 A, Shielded, 9.3 A, MPLC Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:3.3µH; RMS Current (Irms):8.8A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):9.3A; Product Range:MPLC Series; Power Inductor Case:11.5mm x 10mm x 4mm; DC Resistan
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 3.3µH
  • Product Range: MPLC Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 4mm
  • Product Length: 11.5mm
  • DC Resistance Max: 0.014ohm
  • RMS Current (Irms): 8.8A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 9.3A