MPLC1040L1R5 — Power Inductor (SMD), 1.5 µH, 12.4 A, Shielded, 12.7 A, MPLC Series
Illustrative purposes only
MPLC1040L1R5
Power Inductor (SMD), 1.5 µH, 12.4 A, Shielded, 12.7 A, MPLC Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:1.5µH; RMS Current (Irms):12.4A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):12.7A; Product Range:MPLC Series; Power Inductor Case:11.5mm x 10mm x 4mm; DC Resist
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 1.5µH
  • Product Range: MPLC Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 4mm
  • Product Length: 11.5mm
  • DC Resistance Max: 7000µohm
  • RMS Current (Irms): 12.4A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 12.7A