MPLC0730L4R7 — Power Inductor (SMD), 4.7 µH, 5 A, Shielded, 5.6 A, MPLC Series
Illustrative purposes only
MPLC0730L4R7
Power Inductor (SMD), 4.7 µH, 5 A, Shielded, 5.6 A, MPLC Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:4.7µH; RMS Current (Irms):5A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):5.6A; Product Range:MPLC Se; Available until stocks are exhausted Alternative available
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 4.7µH
  • Product Range: MPLC Series
  • Product Width: 6.7mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 7.7mm
  • DC Resistance Max: 0.041ohm
  • RMS Current (Irms): 5A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 5.6A