MPLC0730L1R0 — Power Inductor (SMD), 1 µH, 10.6 A, Shielded, 11 A, MPLC Series
Illustrative purposes only
MPLC0730L1R0
Power Inductor (SMD), 1 µH, 10.6 A, Shielded, 11 A, MPLC Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:1µH; RMS Current (Irms):10.6A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):11A; Product Range:MPLC Series; Power Inductor Case:7.7mm x 6.7mm x 3mm; DC Resistance M
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 1µH
  • Product Range: MPLC Series
  • Product Width: 6.7mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 7.7mm
  • DC Resistance Max: 9000µohm
  • RMS Current (Irms): 10.6A
  • Power Inductor Case: 7.7mm x 6.7mm x 3mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 11A