MPGV1D1054L220 — Power Inductor (SMD), 22 µH, 5.8 A, Shielded, 8.5 A, MPGV Series
Illustrative purposes only
MPGV1D1054L220
Power Inductor (SMD), 22 µH, 5.8 A, Shielded, 8.5 A, MPGV Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 22µH
  • Product Range: MPGV Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 5.4mm
  • Product Length: 10.8mm
  • DC Resistance Max: 0.0513ohm
  • RMS Current (Irms): 5.8A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 8.5A