MPEV1D1040L4R7 — Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 4.7 µH, 10.3 A, Shielded, 14 A, MPEV Series
Illustrative purposes only
MPEV1D1040L4R7
Power Inductor (SMD), AEC-Q200, 4.7 µH, 10.3 A, Shielded, 14 A, MPEV Series
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 4.7µH
  • Product Range: MPEV Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 4mm
  • Product Length: 10mm
  • DC Resistance Max: 0.0159ohm
  • RMS Current (Irms): 10.3A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 14A