MPCV1260L1R5 — Power Inductor (SMD), 1.5 µH, 28 A, Shielded, 35 A, MPCV Series
Illustrative purposes only
MPCV1260L1R5
Power Inductor (SMD), 1.5 µH, 28 A, Shielded, 35 A, MPCV Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:1.5µH; RMS Current (Irms):28A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):35A; Product Range:MPCV Series; Power Inductor Case:14.5mm x 12.8mm x 6mm; DC Resis
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 1.5µH
  • Product Range: MPCV Series
  • Product Width: 12.8mm
  • Product Height: 6mm
  • Product Length: 14.5mm
  • DC Resistance Max: 2100µohm
  • RMS Current (Irms): 28A
  • Power Inductor Case: 14.5mm x 12.8mm x 6mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 35A