MPCV1260L1R0 — Power Inductor (SMD), 1 µH, 32 A, Shielded, 42 A, MPCV Series
Illustrative purposes only
MPCV1260L1R0
Power Inductor (SMD), 1 µH, 32 A, Shielded, 42 A, MPCV Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 1µH
  • Product Range: MPCV Series
  • Product Width: 12.8mm
  • Product Height: 6mm
  • Product Length: 14.5mm
  • DC Resistance Max: 0.0015ohm
  • RMS Current (Irms): 32A
  • Power Inductor Case: 14.5mm x 12.8mm x 6mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 42A