MPCV1060LR68 — Power Inductor (SMD), 680 nH, 32 A, Shielded, 38 A, MPCV Series
Illustrative purposes only
MPCV1060LR68
Power Inductor (SMD), 680 nH, 32 A, Shielded, 38 A, MPCV Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:0.68µH; RMS Current (Irms):32A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):38A; Product Range:MPCV Series; Power Inductor Case:12mm x 10.3mm x 6mm; DC Resis
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 680nH
  • Product Range: MPCV Series
  • Product Width: 10.3mm
  • Product Height: 6mm
  • Product Length: 12mm
  • DC Resistance Max: 1400µohm
  • RMS Current (Irms): 32A
  • Power Inductor Case: 12mm x 10.3mm x 6mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 38A