MPCV1060L1R5 — Power Inductor (SMD), 1.5 µH, 22 A, Shielded, 27 A, MPCV Series
Illustrative purposes only
MPCV1060L1R5
Power Inductor (SMD), 1.5 µH, 22 A, Shielded, 27 A, MPCV Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:1.5µH; RMS Current (Irms):22A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):27A; Product Range:MPCV Series; Power Inductor Case:12mm x 10.3mm x 6mm; DC Resista
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 1.5µH
  • Product Range: MPCV Series
  • Product Width: 10.3mm
  • Product Height: 6mm
  • Product Length: 12mm
  • DC Resistance Max: 2500µohm
  • RMS Current (Irms): 22A
  • Power Inductor Case: 12mm x 10.3mm x 6mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 27A