MPCV1060L1R0 — Power Inductor (SMD), 1 µH, 26 A, Shielded, 35 A, MPCV Series
Illustrative purposes only
MPCV1060L1R0
Power Inductor (SMD), 1 µH, 26 A, Shielded, 35 A, MPCV Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:1µH; RMS Current (Irms):26A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):35A; Product Range:MPCV Series; Power Inductor Case:12mm x 10.3mm x 6mm; DC Resistance
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 1µH
  • Product Range: MPCV Series
  • Product Width: 10.3mm
  • Product Height: 6mm
  • Product Length: 12mm
  • DC Resistance Max: 1700µohm
  • RMS Current (Irms): 26A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 35A