MPC1250LR50C — Power Inductor (SMD), 500 nH, 35 A, Shielded, 40 A, MPC Series
Illustrative purposes only
MPC1250LR50C
Power Inductor (SMD), 500 nH, 35 A, Shielded, 40 A, MPC Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:500nH; RMS Current (Irms):35A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):40A; Product Range:MPC Series; Power Inductor Case:14.5mm x 12.5mm x 5mm; DC Resistanc
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 500nH
  • Product Range: MPC Series
  • Product Width: 12.5mm
  • Product Height: 5mm
  • Product Length: 14.5mm
  • DC Resistance Max: 800µohm
  • RMS Current (Irms): 35A
  • Power Inductor Case: 14.5mm x 12.5mm x 5mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 40A