MPC1250LR36C. — Power Inductor (SMD), 360 nH, 38 A, Shielded, 40 A, MPC Series
Illustrative purposes only
MPC1250LR36C.
Power Inductor (SMD), 360 nH, 38 A, Shielded, 40 A, MPC Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 360nH
  • Product Range: MPC Series
  • Product Width: 12.5mm
  • Product Height: 5mm
  • Product Length: 14.5mm
  • DC Resistance Max: 650µohm
  • RMS Current (Irms): 38A
  • Power Inductor Case: 14.5mm x 12.5mm x 5mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 40A