MPC1055L1R0C — Power Inductor (SMD), 1 µH, 18.5 A, Shielded, 21 A, MPC Series
Illustrative purposes only
MPC1055L1R0C
Power Inductor (SMD), 1 µH, 18.5 A, Shielded, 21 A, MPC Series
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:1µH; RMS Current (Irms):18.5A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):21A; Product Range:MPC Series; Power Inductor Case:11.7mm x 10mm x 5.5mm; DC Resistance
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 1µH
  • Product Range: MPC Series
  • Product Width: 10mm
  • Product Height: 5.5mm
  • Product Length: 11.7mm
  • DC Resistance Max: 2300µohm
  • RMS Current (Irms): 18.5A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 21A