MP010844 — Resettable Fuse, PPTC, MP FHE, 32 VDC, 700 mA, 1.4 A, 3.2 s, Rectangular
Illustrative purposes only
MP010844
Resettable Fuse, PPTC, MP FHE, 32 VDC, 700 mA, 1.4 A, 3.2 s, Rectangular
  • Manufacturer: MULTICOMP PRO
  • Product type: Radial Leaded PPTCs
  • SVHC: No SVHC (21-Jan-2025)
  • Height: 10.8mm
  • Length: 6.9mm
  • Diameter: -
  • Thickness: 3mm
  • Fuse Shape: Rectangular
  • Lead Spacing: 5.1mm
  • Time to Trip: 3.2s
  • Trip Current: 1.4A
  • Product Range: MP FHE
  • Voltage Rating: 32VDC
  • Holding Current: 700mA
  • Current Rating Max: 100A
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -40°C