MF-USML380/12-2 — Resettable Fuse, PPTC, 1210 (3225 Metric), Multifuse MF-USML/X, 12 VDC, 3.8 A, 7.6 A, 5 s
Illustrative purposes only
MF-USML380/12-2
Resettable Fuse, PPTC, 1210 (3225 Metric), Multifuse MF-USML/X, 12 VDC, 3.8 A, 7.6 A, 5 s
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Surface Mount PPTCs
  • Thermistor Mounting:SMD; Product Range:Multifuse MF-USML/X Series; Holding Current:3.8A; Tripping Current:7.6A; Voltage Rating:12V; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Tempera
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Time to Trip: 5s
  • Trip Current: 7.6A
  • Product Range: Multifuse MF-USML/X
  • Voltage Rating: 12VDC
  • Holding Current: 3.8A
  • PPTC Case Style: 1210 (3225 Metric)
  • Current Rating Max: 50A
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C