MF-RHS1000-0 — Resettable Fuse, PPTC, MF-RHS Series, 16 V, 10 A, 20 A, 10 s, Rectangular
Illustrative purposes only
MF-RHS1000-0
Resettable Fuse, PPTC, MF-RHS Series, 16 V, 10 A, 20 A, 10 s, Rectangular
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Radial Leaded PPTCs
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Height: 27.9mm
  • Length: 14.4mm
  • Diameter: -
  • Thickness: 3.6mm
  • Fuse Shape: Rectangular
  • Lead Spacing: 10.2mm
  • Time to Trip: 10s
  • Trip Current: 20A
  • Voltage Rating: 16V
  • Holding Current: 10A
  • Current Rating Max: 100A
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -40°C