MF-RG1100-0 — Resettable Fuse, PPTC, MF-RG, 16 VDC, 11 A, 18.7 A, 15.2 s, Rectangular
Illustrative purposes only
MF-RG1100-0
Resettable Fuse, PPTC, MF-RG, 16 VDC, 11 A, 18.7 A, 15.2 s, Rectangular
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Radial Leaded PPTCs
  • Height: 25.1mm
  • Length: 17.5mm
  • Thickness: 3mm
  • Fuse Shape: Rectangular
  • Lead Spacing: 5.1mm
  • Time to Trip: 15.2s
  • Product Range: MF-RG
  • Voltage Rating: 16VDC
  • Holding Current: 11A
  • Tripping Current: 18.7A
  • Current Rating Max: 100A
  • Thermistor Mounting: Through Hole
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C