MF-RG1000-2 — Resettable Fuse, PPTC, MF-RG, 16 VDC, 10 A, 17 A, 6 s, Rectangular
Illustrative purposes only
MF-RG1000-2
Resettable Fuse, PPTC, MF-RG, 16 VDC, 10 A, 17 A, 6 s, Rectangular
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Radial Leaded PPTCs
  • Thermistor Mounting:Through Hole; Product Range:MF-RG Series; Holding Current:10A; Tripping Current:17A; Voltage Rating:16V; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature M
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Height: 21.7mm
  • Length: 16.5mm
  • Diameter: -
  • Thickness: 3mm
  • Fuse Shape: Rectangular
  • Lead Spacing: 5.1mm
  • Time to Trip: 6s
  • Trip Current: 17A
  • Product Range: MF-RG
  • Voltage Rating: 16VDC
  • Holding Current: 10A
  • Current Rating Max: 100A
  • Thermistor Mounting: Through Hole
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C