MF-R055/90-0 — Resettable Fuse, PPTC, MF-R/90, 90 VDC, 550 mA, 1.1 A, 60 s, Round
Illustrative purposes only
MF-R055/90-0
Resettable Fuse, PPTC, MF-R/90, 90 VDC, 550 mA, 1.1 A, 60 s, Round
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Radial Leaded PPTCs
  • Height: 16.7mm
  • Diameter: 10.9mm
  • Thickness: 3.6mm
  • Fuse Shape: Round
  • Lead Spacing: 5.1mm
  • Time to Trip: 60s
  • Product Range: MF-R/90
  • Voltage Rating: 90VDC
  • Holding Current: 550mA
  • Tripping Current: 1.1A
  • Current Rating Max: 10A
  • Thermistor Mounting: Through Hole
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C