MF-PSML175-2 — Resettable Fuse, PPTC, 0805 (2012 Metric), MF-PSML, 6 VDC, 1.75 A, 3.5 A, 0.6 s
Illustrative purposes only
MF-PSML175-2
Resettable Fuse, PPTC, 0805 (2012 Metric), MF-PSML, 6 VDC, 1.75 A, 3.5 A, 0.6 s
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Surface Mount PPTCs
  • Time to Trip: 0.6s
  • Product Range: MF-PSML
  • Voltage Rating: 6VDC
  • Holding Current: 1.75A
  • PPTC Case Style: 0805 (2012 Metric)
  • Tripping Current: 3.5A
  • Current Rating Max: 50A
  • Thermistor Mounting: SMD
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C