MF-PSML125/12-2 — Resettable Fuse, PPTC, 0805 (2012 Metric), MF-PSML/X, 12 VDC, 1.25 A, 2.5 A, 0.4 s
Illustrative purposes only
MF-PSML125/12-2
Resettable Fuse, PPTC, 0805 (2012 Metric), MF-PSML/X, 12 VDC, 1.25 A, 2.5 A, 0.4 s
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Surface Mount PPTCs
  • Thermistor Mounting:SMD; Product Range:MF-PSML/X Series; Holding Current:1.25A; Tripping Current:2.5A; Voltage Rating:12V; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Ma
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Time to Trip: 0.4s
  • Trip Current: 2.5A
  • Product Range: MF-PSML/X
  • Voltage Rating: 12VDC
  • Holding Current: 1.25A
  • PPTC Case Style: 0805 (2012 Metric)
  • Current Rating Max: 50A
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C