MF-PSMF010/24X-2 — PTC RESETTABLE FUSE, AEC-Q200, 24V, 0805
Illustrative purposes only
MF-PSMF010/24X-2
PTC RESETTABLE FUSE, AEC-Q200, 24V, 0805
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Surface Mount PPTCs
  • PPTC Case Style:0805 (2012 Metric); Product Range:MF-PSMF Series; Voltage Rating:24V; Holding Current:100mA; Trip Current:300mA; Time to Trip:1.5s; Current Ra 33AH6508
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Time to Trip: 1.5s
  • Trip Current: 300mA
  • Product Range: MF-PSMF Series
  • Voltage Rating: 24V
  • Holding Current: 100mA
  • PPTC Case Style: 0805 (2012 Metric)
  • Current Rating Max: 80A
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C