MF-PSHT016KX-2 — Resettable Fuse, PPTC, 0805 (2012 Metric), MF-PSHT, 16 VDC, 160 mA, 800 mA, 0.1 s
Illustrative purposes only
MF-PSHT016KX-2
Resettable Fuse, PPTC, 0805 (2012 Metric), MF-PSHT, 16 VDC, 160 mA, 800 mA, 0.1 s
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Surface Mount PPTCs
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Time to Trip: 0.1s
  • Trip Current: 800mA
  • Product Range: MF-PSHT
  • Voltage Rating: 16VDC
  • Holding Current: 160mA
  • PPTC Case Style: 0805 (2012 Metric)
  • Current Rating Max: 40A
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Operating Temperature Min: -40°C