MF-NSML175-2 — Resettable Fuse, PPTC, 1206 (3216 Metric), MF-NSML, 6 VDC, 1.75 A, 3.5 A, 0.5 s
Illustrative purposes only
MF-NSML175-2
Resettable Fuse, PPTC, 1206 (3216 Metric), MF-NSML, 6 VDC, 1.75 A, 3.5 A, 0.5 s
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Surface Mount PPTCs
  • Time to Trip: 0.5s
  • Product Range: MF-NSML
  • Voltage Rating: 6VDC
  • Holding Current: 1.75A
  • PPTC Case Style: 1206 (3216 Metric)
  • Tripping Current: 3.5A
  • Current Rating Max: 50A
  • Thermistor Mounting: SMD
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C