MF-NSMF175-2 — Resettable Fuse, PPTC, 1206 (3216 Metric), MF-NSMF, 6 V, 1.75 A, 3.5 A, 1 s
Illustrative purposes only
MF-NSMF175-2
Resettable Fuse, PPTC, 1206 (3216 Metric), MF-NSMF, 6 V, 1.75 A, 3.5 A, 1 s
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Surface Mount PPTCs
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Time to Trip: 1s
  • Trip Current: 3.5A
  • Product Range: MF-NSMF
  • Voltage Rating: 6V
  • Holding Current: 1.75A
  • PPTC Case Style: 1206 (3216 Metric)
  • Current Rating Max: 100A
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C