MF-NSMF125/8X-2 — Resettable Fuse, PPTC, 1206 (3216 Metric), MF-NSMF Series, 8 V, 1.25 A, 2.5 A, 0.2 s
Illustrative purposes only
MF-NSMF125/8X-2
Resettable Fuse, PPTC, 1206 (3216 Metric), MF-NSMF Series, 8 V, 1.25 A, 2.5 A, 0.2 s
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Time to Trip: 0.2s
  • Trip Current: 2.5A
  • Product Range: MF-NSMF Series
  • Voltage Rating: 8V
  • Holding Current: 1.25A
  • PPTC Case Style: 1206 (3216 Metric)
  • Current Rating Max: 100A
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C