MF-NSMF016/48X-2 — Resettable Fuse, PPTC, 1206 (3216 Metric), MF-NSMF Series, 48 V, 160 mA, 370 mA, 0.3 s
Illustrative purposes only
MF-NSMF016/48X-2
Resettable Fuse, PPTC, 1206 (3216 Metric), MF-NSMF Series, 48 V, 160 mA, 370 mA, 0.3 s
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Time to Trip: 0.3s
  • Trip Current: 370mA
  • Product Range: MF-NSMF Series
  • Voltage Rating: 48V
  • Holding Current: 160mA
  • PPTC Case Style: 1206 (3216 Metric)
  • Current Rating Max: 10A
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C