MF-NSMF005/30X-2 — Resettable Fuse, PPTC, 1206 (3216 Metric), MF-NSMF Series, 30 V, 50 mA, 150 mA, 1.5 s
Illustrative purposes only
MF-NSMF005/30X-2
Resettable Fuse, PPTC, 1206 (3216 Metric), MF-NSMF Series, 30 V, 50 mA, 150 mA, 1.5 s
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Surface Mount PPTCs
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Time to Trip: 1.5s
  • Trip Current: 150mA
  • Product Range: MF-NSMF Series
  • Voltage Rating: 30V
  • Holding Current: 50mA
  • PPTC Case Style: 1206 (3216 Metric)
  • Current Rating Max: 40A
  • Operating Temperature Max: 85°C
  • Operating Temperature Min: -40°C